Očekávání prožitku z porodu a porodní přání

22.07.2022

Každá z nás si postupem času vytvoří nějaká očekávání ohledně porodu. Budou ovlivněná tím, co jsme slyšely o porodu ve svém okolí, co jsme viděly v televizi nebo někde četly. A budou ovlivněna našimi strachy a traumaty z našeho vlastního porodu nebo z porodů předchozích. Moc dobře si pamatuji ten paralyzující strach, který mě nechal sotva dýchat, kdykoliv jsem v prvním těhotenství přemýšlela o porodu. Do doby, než jsem se o porod začala trošku zajímat. Snažila jsem se ho pochopit a díky tomu strach ustoupil do pozadí. Často totiž strach vychází z toho, co neznáme.

Až příliš často se k nám dostávají negativní zkušenosti z porodů,  někdy dost hororové i bez přikrášlení, jindy ženy dokážou se smíchem na rtech popisovat děsuplné události, ze kterých nejen mě běhá mráz po zádech, často i přístup zdravotníků, kdy schvalují porodnické násilí. Pamatuji si, jak jsem se po takových příbězích cítila. Rozhodně jsem to nechtěla zažít a porodu jsem se bála ještě o to víc.

Německá porodní asistentka Ingeborg Stadelmann říká, že porod proběhne jinak, než si rodiče myslí. A je v tom nesmírná pravda. To, co si o porodu myslíme, jak si představujeme, může porod do velké míry ovlivnit. Náš strach totiž dokáže narušit hormonální koktejl porodu a adrenalin, který se tak vyplaví už v první době porodní, může porod zpomalit nebo dokonce zastavit. Stejně tak to, když ve strachu krčíme ramena a svíráme hrdlo, protože svaly hrdla jsou propojené se svaly děložního hrdla (proto spousta žen při porodu vokalizuje).

Co jsem tím ale chtěla říct je to, že nikdy dopředu nevíme, jak bude náš porod probíhat. Každý porod je totiž jiný. Může být jiné i naše vnímání, mohly jsme se od posledního porodu zase o kus posunout.

Pokud jste se zúčastnila mé předporodní přípravy nebo jsme spolu procházely individuální předporodní přípravou, určitě jsem zmínila věc, která byla nesmírně důležitá i pro mě samotnou. A to, že je důležité se seznámit se všemi možnými variantami porodu a připravit se na ně. Přijmout si to v sobě a otevřít se tomu, co přijde, abych byla schopná plynout s procesem. Což jde ruku v ruce se zpracováním svých traumat a strachů.

Porod můžeme ovlivnit, ale nemůžeme ho přímo ovládat. Do poslední chvíle nevíme, jak bude porod probíhat. Zvládnu pracovat s vlnami? Bude to bolet? V průběhu těhotenství přichází jedna otázka po druhé a je důležité s nimi dál pracovat. Zjistit si víc o tišících prostředcích a přijmout variantu, že i když já i můj porodní tým uděláme maximum pro tlumení bolestí, může mě to pohltit. Může se stát, že nastanou komplikace a bude potřeba provést akutní císařský řez.

A tady často přichází na scénu Porodní plán/ přání nebo Dříve vyslovené přání. Příprava těchto dokumentů je hluboce individuální a je dobré vědět, proč tam který bod mám. Zároveň s tím, jak si v sobě řešíte otázky ohledně toho, jak může porod probíhat, dozvídáte se i o možnostech a alternativách jejich řešení. A právě psaní porodního přání je dobrou možností k přijetí všech možností. Právě tím, že si do jednotlivých bodů napíšu to, co preferuji.

Porodním přáním totiž nevyjadřujeme nedůvěru personálu porodnice, ale vyjadřujeme jím právě naše přání týkající se nejen fyziologického porodu. V případě, kdy nenastanou život nebo zdraví ohrožující komplikace, by se právě tímto dokumentem měli řídit. Ale je potřeba přijímat to, že můžete své přání kdykoliv změnit.

Bohužel se stále často ženy setkávají s tím, že jsou od personálu dehonestované právě proto, že mají porodní přání. Že chtějí "říkat doktorům, jak mají dělat svou práci". Přála bych si, aby se ženy s tímto přístupem nesetkávaly. Aby porodní přání bylo bránou ke vzájemnému dialogu, kdy by si v poradnách před porodem žena i personál nemocnice jednotlivé body vyjasnily a obě strany je přijaly. Aby porodní přání bylo přijímáno právě tak, jak by mělo být. Aby žena byla informovaná, seznámená s průběhem porodu, s tím, co všechno může být při porodu normální. Aby nemusela být okřikována, že je hlučná, když pracuje spolu se svým tělem při porodu. Aby jí i díky porodnímu přání byla poskytnuta právě taková podpora, kterou žena vyjadřuje. Ale k ní je potřeba i kontinuální péče porodní asistentky, duly nebo jiné doprovodné osoby, která ženu zná a ví, co potřebuje. Ale i to se může v průběhu porodu měnit.

Porodní přání vyjadřuje především jednu nesmírně důležitou věc. Že k porodu ve většině případů žena nepřichází jako pacientka- tudíž nepřichází jako nemocná, ale přichází jako pacientka ve zcela fyziologickém procesu, který se celá staletí a tisíciletí odehrával v nejužším kruhu rodiny, pouze s porodní bábou. 

Přejeme si především jen to, abychom mohly v klidu porodit, bez zbytečných a narušujících intervencí a zásahů. Klidně a bezpečně.

© 2022 Borůvka- Podpora v těhotenství a mateřství. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky